Klimat w naszym kraju raczej nie należy do zbyt gorących, ale upały nie są czymś wyjątkowym. Wręcz przeciwnie, zmiany klimatyczne powodują, iż coraz częściej pojawiają się naprawdę wysokie temperatury. Kiedy osiągają one poziom ponad 30°C, to ciężko w takich warunkach o komfort życia. Trudno się dziwić, że klimatyzacja w domu staje się zjawiskiem powszechnym.

Do niedawna podstawowym problemem była cena całego systemu klimatyzacji do domu, jednak w ostatnich latach koszt montażu klimatyzacji osiągnął poziom dostępny dla naprawdę szerokiej grupy osób. Wycena budowy blog inpost Warto przy tym zaznaczyć, że klimatyzatory nie tylko schłodzą powietrze podczas upałów, ale także usuną nadmiar wilgoci i tym samym wytworzą korzystny mikroklimat w pomieszczeniu. Badania naukowe jasno dowodzą, iż zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka.

Optymalnym zakresem podczas lata będą temperatury 23-26°C, a poziom wilgotności rzędu 40-60%. Regulacja temperatury musi jednak zostać przeprowadzona rozsądnie. Uważa się, że pomiędzy miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy temperatur niż 7°C.

W innym przypadku organizm człowieka ma problem z adaptacją. Ponadto w pomieszczeniu klimatyzowanym nie powinno odczuwać się ruchu powietrza. Jeżeli prędkość przepływu powietrza osiągnie wartość wyższą niż 0,2 m/s, to zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji. W każdym razie, stosowanie klimatyzacji w domu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, o ile zachowuje się rozsądek w ustawieniu parametrów.

  • Systemy ze zmiennym przeplywem czynnika ( VRV, VRF)
  • Klimatyzacje typu Multi-Split i Split
  • Wentylacja i Rekuperacja
  • Pompy ciepła
  • Kolektory słoneczne